مجموعه آموزشی ملل اداره آموزش و پرورش ناحیه 3 استان اصفهان

ابتکار یونیسف برای نشان دادان معیارهای غلط ما برای رفتار با دیگران

ابتکار یونیسف برای نشان دادان معیارهای غلط ما برای رفتار با دیگران

خلاقیت در نقاشی

خلاقیت در نقاشی

تبلیغ خلاقانه یک مؤسسه خیریه

تبلیغ خلاقانه کمک به دیگران

خلاقیت یک انیمیشن ساز برای ترویج کمک کردن به دیگران

مشاهده ی این انیمیشن کوتاه و خلاقانه شاید ما را به تأمل درباره ی روابط اجتماعی خودمان وا بدارد

ابتکاری در هنگ کنگ برای نمایش پیامد استفاده از موبایل هنگام رانندگی

در یکی از سینماهای هنگ کنگ برای جلوگیری از استفاده موبایل به هنگام رانندگی یک کار خلاقانه انجام دادند که تمام تماشاچی ها کاملا جا خوردند

ابتکار بی‌پیشینه یک نویسنده ی افغان برای رشد فرهنگ مطالعه در بامیان

ابتکار بی‌پیشینه یک نویسنده برای رشد فرهنگ مطالعه در بامیان

به گزارش خبرگزاری افق: صابر حسینی داستان نویس  در بامیان در یک اقدام بی‌پیشنه با ساختن یک جمعه در دوچرخه اش روزانه برای کودکان بامیان کتاب توزیع می‌کند. او این کتابخانه ی سیار را برای ترویج فرهنگ مطالعه و بالابردن سواد کودکان ایجاد کرده است. این اقدام صابر حسینی در افغانستان بی‌پیشنه است.  تاکنون کسی از این روش برای رشد فرهنگی جامعه در افغانستان استفاده نکرده است.

صابر حسینی هر روز چرخ دوچرخه اش را می زند تا جامعه و کودکان سرزمین اش مطالعه کنند و بیاموزند. در جعبه دوچرخه ی آقای حسنیی 200 عنوان کتاب برای کودکان که شامل، شعر، داستان‌های کودکانه ، نقاشی و سرگذشت بزرگان و دانشمندان می باشند و جود داد. او  این کتاب ها  را  در پنج قریه ی بامیان بین کودکان توزیع می‌کند و کتاب‌های خوانده شده را دوباره جمع آوری می‌نمایند.

این نویسنده با این کارش دو هدف را دنبال می‌کند اول این که به گفته ی خودش "می‌خواهد دیگر اوقات فراغت کودکان با وسایلی مانند اسلحه‌های پلاستیکی که خشونت را ترویج می‌کند ، نگذرد". دیگر آن که او با این کار در تلاش است که فرهنگ مطالعه را در بامیان ترویج دهد.

ابتکار یک راننده تاکسی ایرانی برای ترویج کتاب خوانی

ابتکار یک راننده تاکسی ایرانی برای ترویج کتاب خوانی

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا به نقل از روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی گیلان ، ساحل فیلسوف روزانه مسیر پر رفت آمد میان میدان صیقلان و گلسار رشت را بارها و بارها طی کرده و پای درد دل ها و دغدغه های مسافرین نشسته بود و باور داشت راه حل بسیاری از مشکلات در خواندن کتاب و مطالعه مطالب جذاب آن است.


photo_2016-04-18_15-49-38

این راننده تاکسی همچنین مدت ها بود به فکر ایجاد یک کتابخانه کوچک در درون تاکسی پراید زرد رنگ خود بود تا بتواند شاید بخشی از نیاز های مسافرانش را هر چند اندک اما به سهم خود رفع کند و آن ها را جذب این یار مهربان فراموش شده کند.


ساحل فیلسوف بالاخره پس از مدتی این کتابخانه کوچک را در درون تاکسی خود ایجاد کرد و کتاب هایی با موضوعات مختلف از کودک گرفته تا آشپزی و رمان و روانشناسی در آن تعبیه کرد.

مسافران حالا دیگر مسیر خط میدان صیقلان به گلسار را به نام این راننده خوش ذوق یعنی ساحل فیلسوف می شناسند و منتظر می مانند تا تاکسی پراید زرد رنگ او از راه برسد آن ها را سوار کند.

خود ساحل می گوید: از اینکه توانسته ام با راه اندازی کتابخانه ای هر چند کوچک در تاکسی ام دقایقی کوتاه از لحظات مسافرینم را با کتاب مأنوس کنم احساس بسیار خوبی دارم. وقتی مسافری برای بار چندم در تاکسی من می نشیند و ادامه مطلب کتابی که دفعه قبلی آن را خوانده بود از من می خواهد پی می برم کاری که می کنم برای مردم شهرم مفید بوده است.

ابتکار یک آرایشگر سیاه‌پوست برای ترویج کتابخوانی

ابتکار یک آرایشگر سیاه‌پوست برای ترویج کتابخوانی

یک آرایشگر سیاه‌پوست آمریکایی برای بالا رفتن میزان کتابخوانی مشتریان کودک و نوجوانش، دست به ابتکار جدیدی زده و به جای دریافت مزد، از آن‌ها می‌خواهد که چند صفحه‌ای کتاب بخوانند!

به گزارش مشرق، «کورتنی هومز» آرایشگر خلاقی است که روش منحصربه فردی برای بالا بردن کتابخوانی مشتریان کم سن وسالش ابداع کرده است.

خودش درباره این کار می گوید: «به بچه هایی که اینجا می آیند، همان اول می گویم: «برو از روی میز یکی از کتاب هایی را که بیشتر دوست داری، انتخاب کن و اگر نمی توانی آن را بخوانی، خودم کمکت می کنم. ما با هم می توانیم این متن را بخوانیم.» و صادقانه بگویم، این کار واقعا برای من هیجان انگیز است؛ گرچه با زمانی که من برای چهار پسربچه به این شکل صرف می کنم، می توان سر ۲۰ نفر را اصلاح کرد!»

این ابتکار عمل آقای هومز باعث شده که بچه های زیادی در راه بازگشت از مدرسه به این آرایشگاه بیایند تا هم موهایشان را رایگان اصلاح کنند هم کتاب بخوانند.

برای مثال «تایشاین کربی» ۹ ساله، کتاب های آشپزی برای هومز می خواند. پس از آن برادرش او را روی صندلی می نشاند و نوبت او می رسد. مادر این دو پسربچه که آن ها را به این آرایشگاه می آورد، نظر جالبی درباره آن دارد: «من واقعا کار او را دوست دارم و معتقدم که این خلاقیت برای جامعه ما هم خوب است.»

ابتکار یک آرایشگر سیاه‌پوست برای ترویج کتابخوانی

«بت مک گوری» یکی از کسانی است که از کتابخانه مرکزی کتاب می گیرد و در اختیار هومز قرار می دهد تا به بچه ها بدهد، معتقد است این کار باعث می شود بچه ها روزبه روز در تلفظ لغات و حرف زدن بهتر شوند.

«کیتلین دانیلز» هم در کنار هومز در آرایشگاه کار می کند و همراه او به بچه ها در خواندن کتاب کمک می کند. «این آرایشگاه برای بچه ها خیلی خارق العاده است؛ چون هم می توانند با یک مدل موی خوب به مدرسه شان بروند؛ هم به جای پرداخت پول مطالعه می کنند.»